Test zraku - Dokážete rozlišit jemné odstíny barev? Vyzkoušejte oči v testu!

Přinášíme vám unikátní test zraku, který prověří vaše schopnosti. K jeho vypracování budete potřebovat pouze pár minut času. Podobně se testuje zrak třeba u pilotních zkoušek. Uspěli byste?

Na internetu se v poslední době stal tento druh testu doslova hitem. Lidé na sociálních sítích se předhánějí v tom, kolik obrazovek se jim povedlo odhalit v časovém limitu. Zkuste si nyní podobný test přímo na TestZraku.cz!

Vaším úkolem je určit čtvereček v mřížce, který má odlišný odstín než všechny ostatní. Vaším úkolem je kliknout na odlišně barevné čtverce, to vše v limitu jedné minuty. K dispozici máte třicet obrazců.

Věděl jsi o svém zraku tohle?

Jak zrak funguje při rozeznávání barev?

Člověk rozlišuje barvy v okamžiku, kdy dopadající světlo reaguje s čípky na sítnici oka.

Existují tři druhy čípků, které rozlišujeme dle toho, jak reagují na světlo různých vlnových délek. Jsou tři základní barvy; červená, zelená a modrá. Ostatní barvy vnímáme na základě toho, jak náš mozek kombinuje různé typy čípků.

Často se říká, že ženy barvy vnímají lépe než muži. To je také částečně pravda, protože 2-3% žen mají čtyři druhy čípku místo obvyklých tří.

Tomu se říká tetrachromacie. Člověk takto může rozlišit až 100 milionů různých barevných tónů.

Proč jsou někteří lidé barvoslepí

Někteří lidé jsou barvoslepí. Častěji se to týká mužů: v průzkumech bylo zjištěno, že 8% mužů je barvoslepých oproti pouhým 0,4% žen.

Barvoslepost je způsobena nedostatkem nebo vadou čípků na sítnici oka.

Pro barvoslepé lidi některé barvy vypadají velice podobně. Nejčastější formou barvosleposti je deuteranomálie, při které je velice složité rozlišit červenou a zelenou barvu.

Upozorňujeme, že na této stránce nemůžeš otestovat, jestli jsi barvoslepý(á), ale otestuješ si, zda dokážeš rozeznat tóny barev.

Jak zvířata vidí barvy

Ptáci jsou známí pro jejich excelentní rozpoznávání barev. Jejich oči dokáží rozlišit nejen pět základních barev, ale také mnoho různých barevných kombinací.

Včela a také další hmyz dokáže vidět ultrafialové světlo. To jim pomůže rozpoznat rostliny, které jsou plné nektaru a potřebují opylení.

V očích většiny savců je méně čípků, než u lidských očí, takže rozeznávají menší barevné spektrum. Mnoho savců loví v noci, kdy je důležitější rozlišovat tvary než barvy.

Mořské ryby rozlišují pouze modré a zelené světlo. Naopak sladkovodní ryby rozeznávají také odstíny červené.